Zdrowie Psychiczne na Tak

Za nami tegoroczne obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego pod nazwą                              Zdrowie Psychiczne – na TAK”

Wspólnie ze Stowarzyszeniem Rodzin i Przyjaciół Osób Mniejszych Szans „Więź”, Stowarzyszeniem SOS dla Rodziny oraz Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Policach świętowaliśmy w dniu 9 października 2016 r. od godz. 11 do 16 – na Festynie w Policach i w godzinach od 17 do 19.30 w Restauracji „Włoski Ogród”, gdzie odbyła się dyskusja panelowa na temat psychiatrii środowiskowej w naszym regionie. Głównym celem tegorocznych obchodów była integracja środowiska osób doświadczających różnych zaburzeń psychicznych, ich rodzin, a także stowarzyszeń działających na tym polu oraz przedstawienie społeczeństwu faktycznego obrazu osób doświadczających kryzysów psychicznych oraz przeciwdziałanie ich wykluczeniu społecznemu. Podczas festynu odbywały się występy zespołów muzycznych – Sylwan, Balbiny, Postscriptum, Gospel, pokaz tańca towarzyskiego ze Szkoły Tańca „Astra”. Wspólnie tańczyliśmy taniec brzucha prowadzony przez instruktorkę Panią Katarzynę Paszkiewicz, były także gry i zabawy ruchowe dla rodzin, a dla dzieci warsztaty plastyczne przeprowadzone przez znaną szczecińską malarkę Panią Barbarę Kubiak i malowanie buziek. Organizatorzy obchodów i Koło Terenowe Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Policach na ogólnodostępnych stoiskach prezentowały swoją działalność. Każdy uczestnik festynu mógł skorzystać z bezpłatnych porad specjalistów, dowiedzieć się gdzie może uzyskać niezbędną pomoc w sytuacji kryzysu psychicznego. Problematykę zdrowia psychicznego oraz jak zadbać o jego stan przedstawiła, w krótkiej prelekcji, psychoterapeutka Pola Szarwiło – Węgielska. Dla każdego była również bezpłatna gorąca zupa.

Drugą część obchodów odbywała się w Restauracji „Włoski Ogród”. Prelegentem i moderatorem dyskusji panelowej był lekarz psychiatra Pan Krzysztof Domagalski, a uczestniczyli w niej przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego – Pani Iwona Klimowicz i Pan Daniel Grodź, Dyrektor Ośrodka Pomocy Społeczne w Policach – Pani Gabriela Doba, przedstawiciele naszych organizacji Pan Tomasz Piechowiak – Stowarzyszenie SOS dla Rodziny, Pani Mariola Kapuścińska – Stowarzyszenie Więź, Pan Marek Kula – Stowarzyszenie Harmonia Społeczna oraz Pani Teresa Abram z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Policach, a także mieszkańcy Powiatu Polickiego i Szczecina. Członkowie Stowarzyszenie „Więź” przedstawili nam swoją drogę do zdrowienia pokazując istotę działań rehabilitacyjno – społecznych w procesie leczenia.

Zarówno festyn jak i dyskusja cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców, co nas bardzo cieszy. Od wielu uczestników festynu usłyszeliśmy słowa poparcia dla naszych działań. Natomiast pozytywnym efektem dyskusji jest propozycja dalszych spotkań przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego z naszymi organizacjami i instytucjami oraz wypracowania wspólnych działań na rzecz zdrowia psychicznego.

To wszystko nie odbyłoby się bez ludzi dobrej woli i wsparcia instytucji za co składamy

SERDECZNE PODZIĘKOWANIA

Finansowego wsparcia udzieli nam:

Powiat Policki

naglowek-herb-powiat-policki

 

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Policach

logo

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego

 

 

 

 

IMG-20161012-WA0007 P61009-132351 IMG-20161012-WA0017 IMG-20161012-WA0012 IMG-20161012-WA0001 P61009-132854